Jak skoncovat s prokrastinací? Řiďte se těmito tipy a budete produktivnější

Spojila jste si práci s něčím, co nesnášíte. Nechce se vám začít a nestíháte termíny. To jsou nejběžnější příznaky prokrastinace. Jak se jí nadobro zbavit a odemknout svůj maximální potenciál? To vám řeknu v následujících řádcích.

Důležité je začít

To je ale hloupá rada. Jak mám začít, když se mi vlastně začít nechce? A v tom je ten problém. Definujte, proč se vám vlastně nechce začít. Je to proto, že vás čeká spousta práce? To je problémy kterýmu se budu věnovat v následujícím bodu. Vy se teď soustřeďte na začátek. Větu „musím to dokončit“, nahraďte větou „kdy můžu začít?“ Svůj mozek tak připravíte k výkonu mnohem lépe, protože se nebude rozptylovat množstvím práce, které vás čeká.

Každý den jeden krůček

Pravděpodobně před vámi leží úkol, ze kterého vám vstávají vlasy hrůzou. Ať už kvůli náročnosti, nebo jeho délce. Proto se nesoustřeďte na úkol jako celek, ale pouze na jeho části. Co můžete udělat proto, abyste se každý den posunuli dopředu? Stačí půl hodina soustředěné práce a poté bez výčitek vychutnaná zábava, která poslouží jako odměna za vaši dřinu. Nezapomínejte ani na volné dny, během nichž načerpáte nové síly. Minimálně jeden den v týdnu si tedy vyhraďte pouze pro odpočinek.

Veďte si deník

Zapisujte si svoje pocity do tzv. „prokrastinačního deníku“. S ním získáte přehled, proč prokrastinujete. Díky pečlivému plánování každého dne (plánujte si i zábavu) zase získáte přehled o tom, v jakých dnech a hodinách jste nejproduktivnější. K plánování nedoporučujeme to-do list. Postačí kalendář, kde si jednotlivé boxíky označíte časovými intervaly. A pro každý den je vyplníte nějakou činností. Jednotlivé činnosti si pak označujte barvou. Pro práci sáhněte po své oblíbené barvě. Zbylý výběr barev nechám na vašem uvážení.

žena si píše deník