Jak poznat toxického partnera?

Když počáteční zamilovanost pomalu opadá, ukazuje se mnoho nemilých vlastností. Nikdo sice nejsme dokonalí, i já mám své chyby, ale co je moc, to je příliš. Jak poznat, že je partner toxickou osobou a co nejrychleji se zpakovat?

Zpočátku se nedaří identifikovat, že se jedná o využívání. V baru se seznámíte se sympaťákem a následně si užíváte několik týdnů nebo měsíců naprosté pohody. Právě po tento čas se totiž pan toxik dokáže přetvařovat. Nedej bože si ho ale nastěhovat k sobě.

Začne to pozvolnou kritikou. Nikdy nic neděláte dobře. Pořád si zpíváte, nikdy se mu nevěnujete dostatečně, stále se ve vaření nebo dalších aktivitách nevyrovnáte jeho mamince, nebo třeba sestřenici z druhého kolene. Kritika je všudypřítomná.

Zatímco já jsem naprosto nedokonalá, on nevykazuje nejmenší nedostatky. O všem, co si myslí, je skálopevně přesvědčen. Za svými názory si stojí tak, že by s ním nepohnulo nic. Já nad vším pochybuji a snažím se nazírat z různých úhlů pohledu, on má svou pravdu a přes to nejede vlak.

O společně tráveném času, jako tomu bylo na začátku vztahu, už si také mohu nechat jen zdát. Vrací se ke svým koníčkům, a to naplno. Nedokáže diskutovat o jediném společném víkendu měsíčně. Jednou se dokonce vytratil na víkend na chatu, aniž by mi o tom řekl. Byla jsem dost zaskočená, protože jsem počítala s tím, že budeme sobotu trávit s přáteli.

Bývalý přítel se ale nebál ničeho. Pomalu jsem začala přicházet o všechnu pečlivě vybudovanou sebedůvěru. V ničem mi to neslušelo, ke každému mému počínání byl velmi kritický. Naučil se mě dokonale ovládat.

V tu chvíli už jsem byla zralá na psychologa. Ten se ale objevit naštěstí nemusel. Stačilo, aby mě vzpamatovala nejlepší kamarádka a ukázala mi příběhy žen, které s podobným toxikem žily. Opustit jej bylo to nej rozhodnutí.