Jak na dlouhodobý vztah? Důležitá je důvěra a vzájemné porozumění

Vztah, který vydrží do konce života. Dny naplněné láskou a pochopením. Po tom touží každá z nás. Dá se toho dosáhnout? V tomto článku vám na to odpovím.

Pravá láska

Počátky vztahu doprovází silné pocity přitažlivosti a vzrušení,. Celé dny myslíte jen na něj a na to, až se konečně uvidíte. Jenže pokud s partnerem žijete už několik let, určitě jste si všimly, že tyto pocity postupně vyprchávají. Pokud toto nezbytné prozření právě prožíváte, nepanikařte. Jedná se totiž o normální stav.

Podle slov psychologů a vztahových koučů tento bod ve vztahu prostě musí přijít. První fáze zamilovanosti trvá zhruba po dobu jednoho roku. Po této době si začnete postupně všímat i partnerových nedostatků, které jste před tím vidět nechtěly. Jestliže jste spolu ještě delší dobu, pak jsou pocity z počátků vztahu skoro pryč.

muž líbá ženu

Boj o moc škodí

Touha být svému protějšku nablízku každou minutu časem zkrátka vyprchá. Poté by však měla zamilovanost nahradit pravá trvalá láska. Jejím základem je vzájemná otevřenost a upřímnost, které utuží vzájemnou důvěru. Nezapomeňte si připomínat, co ve svém partnerovi máte. Zejména ve chvíli, kdy se na obzoru objeví někdo zajímavý.

S otevřeností pak souvisí i vzájemná komunikace. Ta by ze vztahu neměla vymizet už vůbec. Jakmile k tomu dojde, je konec. Nezapomínejte ani na intimní chvíle. Zejména dotyky jsou skvělým kořením života. Tedy alespoň pokud je máte oba rádi. Zapomeňte také na neustálé přetahování o to, kdo má ve vztahu navrch. Škodí to oběma stranám. A to nejen po dlouhých letech partnerství, ale i na samotném začátku.

Teď už tedy víte, že po dlouhých letech vztahu nemůžete očekávat stejné pocity, jako na jeho začátku. I po takové době si ale společné soužití můžete užívat. Hlavně díky důvěře, porozumění a koření života zmiňovaném v článku.